bir delinin hatıra defterinden...

Cuma, Mart 24, 2006

İki erkek ne konuşabilir ki?

Atölye bu sezonu farklı bir oyunla açtı. Atölye üyelerinden Kerem Rızvanoğlu ve Özgürol Öztürk’ün kaleme aldığı “İki Erkek Ne Konuşabilir ki?”, bugün 30’lu yaşlarında olan kuşağın ikili ilişkiler içindeki konumunu ve tutumunu, komik ve eleştirel bir dille irdeliyor.

30’lu yaşların başında olan Arif ve Kemal’in yolu gürültülü bir meyhanede kesişir. Masa kapma kavgasıyla başlayan bildik erkek diyalogları bir süre sonra yerini kadın-erkek ilişkileri üzerinden, aşk, birliktelik, ayrılık, yalnızlık, dostluk ve umuda dair samimi, eğlenceli bir sorgulamaya bırakıyor.

Hepimizin yaşadığı, ama günlük yaşam mücadelesinde sorgulamaya fırsat bulamadığı olayları farklı iki erkeğin gözünden sahneye taşıyan Rızvanoğlu ve Öztürk, birbirinden farklı birçok ilişkiyi ele aldıkları iki perdelik komedide çuvaldızı hemcinslerine batırmayı da ihmal etmiyor.

İş dışında tiyatro

Bir çalışan tiyatrosu olarak ilk kez 2000 yılında kendi yazdıkları “Dipsiz” adlı oyunla seyirci karşısına çıkan Atölye “iş dışında tiyatro” anlayışıyla sanatsal üretimini sürdürüyor. Geçtiğimiz sezon Kerem Rızvanoğlu ve Mehmet Bozkırlıoğlu’nun yazdığı “Yıktırmayız! Yıktırmam!” ve Berk Ataman’ın Julio Cortazar’ın 1966’da yazdığı öyküsünden sahneye uyarladığı “Güney Otoyolu” adlı oyunları ile büyük beğeni toplayan Atölye, kendi özgün metinlerini oluşturarak Türk tiyatro literatürüne katkı sağlamayı amaçlıyor.

Detaylı bilgi için: www.tiyatroatolye.com

0 Comments:

Yorum Gönder

<< Home